[ Webhosting profitux.cz ]
Firmus Piett

   Firmus Piett
Firmus Piet se narodil v posledních letech galaktické republiky na planetě Axxila ve vnějším pásu. Kvůli svému původů a žádným důležitým známostem, nebyly vyhlídky jeho kariéry nejrůžovější, když vstoupil do řad Axxilské protipirátské flotily. Přesto rychle stoupal v hodnostech, až se stal velitelem celé flotily, čímž dosáhl, že se Cuitrická hegemonie stala jednou z nejbezpečnějších oblastí v galaxii. Pietovy záznamy byly bezchybné, a dosáhl ohromujícího počtu zatčení a potlačení. Brzy se o něm doslechli vysoce postavení důstojníci ve světech jádra. Hodnosti důstojníka dosáhl v pouhých dvaceti-šesti letech.

Piett byl osobně vybrán Lordem Vaderem ke službě v eskadře smrti. Piett, nyní kapitán ISD Accuser, sloužil pod velením admirála Amise Griffa. Několik měsíců po bitvě o Yavin IV, se Accuser nacházel na orbitu planety Kabal, hlásající neutralitu. Neutralita byla v Imperiální armádě a flotile pokládána za hanebnost a nečestnost. Piett rozkázal zahájit palbu na planetu. Jednou z lodí unikající z bombardované planety byl i Millenium Falkon, stíhači z Accuseru pronásledovali Sola dokud nezmizel v zhroucené trpasličí hvězdě. Piett, nechtěje riskovat ztrátu lodě odvolal pronásledovatele.

Později byl Piett zavlečen do stíhání imperiálního přeběhlíka, Noxe Vellama, údajně se skrývajícího poblíž Aldo Spachiánské komety. Při přiblížení k Yavinu IV, nacházel se Piett znovu na palubě Vaderovi velitelské lodi, Exekutoru, když byla loď náhle napadena povstaleckým pilotem a synovcem generála Jana Dodonny, Vradem. Piett využil příležitosti a osobně poblahopřál temnému Lordovi, když Dodonnův útok selhal. Vrad Dodona zahynul, při pokusu narazit do exekutoru. Během evakuace Yavinu IV, kdy imperiální síly vyhnali povstalce ze skrytých úkrytů zahynul při nehodě admirál Griff, na volné místo admirála eskadry smrti nastoupil Kendal Ozzel. Tím bylo Piettovi podstoupeno kapitánské místo Exekutoru.

Povýšení


Po několik let, pátral Piett a jeho posádka po skrytých povstaleckých útočištích a základnách. Povstalci, přeživší evakuaci Yavinu se přeskupily a tajně vybudovali tajnou základnu. Piett si osobně vybíral schopné důstojníky, které dosazoval na důležité pozice na Exekutoru. Postupem čas, se Piett sžil s hodnostním systémem na lodi, včetně nechvalné likvidace neschopných důstojníků. Piett si přísahal, že se nikdy nestane kořistí temného lorda. Piett si brzy povšiml, že Ozzel má stejnou moc nad flotilou, jako Vader osobně, ale Piett byl zkušenější než jemu nadřízený admirál a tak využíval Ozzelových chyb aby si šplhnul, čímž si získal admirálův hněv, ale značně zvýšil šance na povýšení.

Vader, posedlý honbou po svém synovi vynaložil všechny zdroje eskadry na pátrání. Dva roky po bitvě o Yavin, byl Vader obeznámen guvernérem Binem Essadou z Gyndine, o kapitán Grammelovi, dohlížející nad vojenskými operacemi nad Circapous IV, tvrdícím, že zajal Luka Skywalkera a Leiu Organu. Dále byl Vader obeznámen o objevení Kaiburského krystalu, jenž zvyšoval schopnosti v použití Síly. Pro Vadera byla myšlenka vlastnictví krystalu a obou rebelů velmi lákavá, nařídil Piettovi okamžitě se s lodí dostavit na Carcapous IV. I přesto, že loď letěla na maximální výkon, Vader hrozil admirálovi smrtí, pokud by se opozdil Vader se nakonec nezmocnil ani tolik vytouženého krystalu, ani svých dvou dětí.

Temný lord se tím nenechal zarmoutit a připravil past na Verdanthu, průzkumná sonda, napojena na Exekutor, vysílající flaešnou nouzovou zprávu, doufaje, že naláká rebely, přilétající na pomoc. Když sonda konečně zachytila povstalecký kontakt a vyklubali se z toho průzkumní droidi, Piett, zklamán z nezdaru oznámil temnému pánovi výsledek. Ten si byl však jistý, že další bytosti budou zataženi do této pasti, nakonec se nad planetou objevil Han Solo a Luke Skywalker. Vader se pokusil získat z Luka za pomoci Síly lokaci povstalecké základny, avšak bez úspěchu.

V 3 AB, eskadra Smrti se znovu dala do pátrání po povstalecké základně. Konečně, špionážní sonda nahlásili možnou lokaci základny. Piett věděl, že Ozzel by popřel nález a tak vyčkával dokud nebyl Vader osobně na můstku, než oznámil nález. Ozzel označil objev jen jako opuštěnou pašeráckou základnu, či něco podobného, co nestojí za pozornost. Vader byl však přesvědčen, že tentokrát skutečně nalezli povstaleckou základnu a Skywalkera. Jednaje na kapitánovo doporučení, rozkázal Vader zamířit do Hortského systému. Ozzelův hněv vůči Piettovi dosáhl nového stupně, udělal z něj hlupáka, zatímco sám stoupl ve Vaderových očích

Admirál Firmus Piett


Ozzel učinil taktickou chybu, když rozkázal vystoupit z hyperprostoru příliš předčasně a tím defakto umožnil povstalcům se připravit na útok a evakuaci. Vader, mající dost Ozzelovi neschopnosti admirála uškrtil, čímž se z kapitán dostal na svou vytouženou funkci. Jeho prvním činem jako admirála bylo se zbavit mrtvoly svého předchůdce.

Kapitánem Executoru se po Piettovy stal důstojník Venka. Mladší důstojníci uzavírali sázky nad Piettovou délkou života, kvůli nechvalně známé krátké životnosti Valerových admirálů.. Přesto se Piett ujal s vervou úkolu. Síly generála Veerse se probili povstaleckou obranou a vnikli hluboko do jejich základny, přesto značný počet povstaleckých lodí unikl. Piett zběžně prošel troskami základny Echo a oznámil Vaderovi, že sedmnáct povstaleckých lodí bylo sestřeleno. Pro Vadera to byla jen čísla, statistika, jeho hlavním cílem byl Millenium Falcon. Kdyby držel Lukovi přátele v zajetí, mohl by ho nalákat do pasti.

Exekutor pronásledoval Falcona až daleko od Hothu, dokud Solo nenašel úkryt v asteroidovém pásmu. Piett nechtěl riskovat poškozeni flotily a pronásledování zarazil. Při hlášení, se stal jedním z mála lidí, kteří viděli lorda Vadera bez masky. TIE-bombery byly vyslány, aby Sola vyhnaly z úkrytu v asteroidech. K pronásledování Sola si Vader přizval, k Piettovi nechuti, námezdné lovce, mezi nima ho zvlášť znepokojoval nechvalně známý Boba Fett. Piett si byl jist, že flotila sama nalezne Sola a potěšilo ho, když zpráva z Accuseru ohlásila pronásledování sledované lodě. S radostí o tom obeznámil lorda Vadera, ale jen aby zjistil, že Falkon unikl a kapitán Accuseru, Lorth Needa, byl zbaven natrvalo svých povinností vůči flotile. Po nějaké době byl Vader informován Boba Fettem, o přítomnosti Sola na Bespinu. Vader bez váhání vyslal Exekutor k planetě, aby hlídal orbit, zatímco temný pán vyřídí situaci osobně. Když se podařilo Falconovi uniknout z Oblačného města, jal se exekutor pronásledování, až se Falkon ocitl v dosahu tažných paprsků lodě. K Piettově překvapení a strachu, unikl falkon do hyperprostoru. Piett, očekávaje jistou msrt byl zachráněn jen z toho důvodu, že Vader byl zarmoucen neochotou svého syna se k němu přidat.

Krátce po vývoji TIE-Defenderu, byla objevena povstalecká základna na Mygeetu. Vader přemístil Exekutor do této oblasti nechaje Pieta velet stíhačům. Admirál prvně poslal letku stíhačů ověřit pozici povstalců, dokud nezjistil že se rebelové snaží najít Vaderovu vlajkovou loď. Piett osobně rozkázal Imperiálnímu pilotovi zlikvidovat povstalecké lodě schované v Mygeetském asteroidovém poli. Admirál po likvidaci povstalecké flotily létal s accuserem z jednoho systému do druhého hledaje zbytky nepřátelské flotily.

Pár měsíců poté, znovu na palubě exekutoru, dostal Piett velení nad flotilou připravující Endorskou past. Hlídání oblasti byla snadná a lehká práce dokud se na místě neobjevil raketoplán nesoucí jméno Tydirium. Zdlouhavá doba, než byly zadány poznávací kody zakořenili v Piettovi podezření. Vader si toho brzy všiml a rozkázal admirálovi nechat raketoplán volně proletět. Palatine poslal celou flotilu na obrácenou stranu Andoru, nechaje volný průlet útočným silám admirála Ackbara do připravené pasti. Během bitvy dostal Piett přímý rozkaz od císaře neútočit na povstalecké lodě, což zbrzdilo Piettovi strategické plány a ve chvíli, kdy se flotili promíchali a hvězda smrti již nemohla použít svůj smrtící laser v obavách před přátelskou palbou byly všechny Piettovy trumfy v tahu. Jakmile padly štíty hvězdy smrti, rozkázal Ackbar soustředěný útok na Exekutor, při kterém se úspěšně podařilo vyřadit část štítů. Piett zahynul když do můstku narazil povstalecký A-wing. Executor nedlouho poté následoval svého velitele a zmizel v ohnivé explozi.

Piettova smrt


by Derk Yall

Zpět na seznam přívrženců galaktického Impéria

© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.