[ Webhosting profitux.cz ]
Admirál Kendal Ozzel

   Ozzel
”Je stejně nešikovný jako hloupý.”
Darth Vader

Kendal Ozzel byl důstojník, který sloužil v Republikovém námořnictvu během Klonových válek a Císařském námořnictvu během Galaktické občanské války jako velitel Super Star Destroyeru Executor a jako admirál Imperialního námořnictva.
Narodil se na planetě Carida, byl potomkem duchovního otce Manna Ozzela. Byl označován jako nešikovný a hloupý, jeho kolegové z kanceláře byli zmatení z toho, jak mohl dosáhnout povýšení, ale Ozzel byl hnán kupředu ohromnou osobní ambicí. Krátký čas Ozzel sloužil jako instruktor na Imperiální akademii na Coruscantu. Byl předsedající důstojník u válečného soudu Hana Sola za osvobození Žvejkala. Han zastával obdobný názor na admirálovu nízkou inteligenci. Solo se později s Ozzelem setkal na palubě Executoru v mlhovině Black Widow, kde Executor zajal Hanovu loď a ten byl pak Ozzelem vyslýchán. Ozzel pak nechal Sola utéct, aby ho dovedl za zrádným kapitánem Impéria Sodarrou.
V 0.5 ABY byl kapitánem Imperiálního Hvězdného Destroyeru Reprisal (Odveta), největší válečné lodi v Shelském sektoru, a pravděpodobně nejvyšším přítomným důstojníkem v oblasti. Dohlížel na surový masakr rebelských stoupenců na planetě Teardrop, po kterém byla Reprisalu přiřazena plná taktická jednotka ISB (pod vedením plukovníka Vaka Somorila) pro další potlačení odporu v sektoru. Když byl krátce poté zavražděn major ISB Drelfin a skupina stormtrooperů pod vedením vraha unesla Reprisal, Ozzel chtěl událost ututlat, aby mu nezkazila šance na povýšení do hodnosti admirála. Ve stejné době přijela na Reprisal Císařova ruka Mara Jade vyšetřovat pirátskou organizaci BloodScars. Ozzel v domění, že Mara přijela vyšetřovat vraždu Drelfina, se ji pokusil spolu se Somorilem zabít, ale bez úspěchu. I když se Maře nakonec nepovedlo dokázat jejich spoluvinu, navrhla Darthu Vaderovi, že by měl na Ozzela dohlížet. Nejvyššímu veliteli s černým smyslem pro humor se návrh zalíbil. A tak Ozzel neočekávaně dosáhl svého cíle. Byl povýšen na námořního admirála, paradoxně díky své neloajálnosti k Impériu. Stal se zároveň velitelem Vaderovy vlajkové lodi Executor. Kapitán Firmus Piett se stal jeho hlavním pobočníkem. Silné vazby na Vrchní Imperiální velení Ozzelovi rovněž umožnily stát se velitelem Vaderovy Eskadry Smrti (Death Squadron), částečně i pro nedostatek schopných velitelů - spousta jich zahynulo na první Hvězdě Smrti poté, co je tam převelel Grand Moff Tarkin.
Mnoho důstojníků vidělo Ozzela po jmenování admirálem jako Vaderovi rovnocenného. Vyrojila se však spousta spekulací, jak svého prestižního postavení dosáhl. Mnozí věřili, že za to vděčil starým vazby mezi imperiální armádou a svou pokrevní linií. Jiná teorie vysvětlovala Ozzelův úspěch tak, že Ozzel byl pouhou figurkou ve velení Vaderovy flotily, místo samotného Vadera, kvůli uchlácholení vysoce postavených členů generálního štábu.
Ozzel dostal za úkol vypátrat velení Aliance, za použití jakýchkoli prostředků, které uzná za vhodné. K tomuto úkolu přistupoval velice osobně, přičemž upřednostňoval vlastní velení. Často tak flotilu vypravil na více než neproduktivní nájezdy, čímž si brzy vysloužil Vaderův hněv, jehož už unavovalo být dále shovívavý. Ozzel se tak stal skutečnou loutkou, pouhým prostředníkem mezi Vaderovými rozkazy a posádkou Executoru.

”Zklamal jste mě naposled, admirále.”
Darth Vader k admirálu Ozzelovi

Na pomoc v pátrání po rebelech vyslal Ozzel po celé galaxii sondy Viper. Byl jistý, že prohledáním snad celé galaxie brzy rebely najde. I přesto však požádal o posily, díky rostoucí podpoře povstání však žádné jednotky nebyly k dispozici. V roce 3 ABY kapitán Piett a jeho posádka zachytili vysílání ze sondy vyslané z křižníku Stalker. Sonda poslala obrázky generátoru ze soustavy, kde byla pramalá šance najít inteligentní život. Rebelové se skrývali na Hothu. Piett si všiml, že Ozzel rád obviňuje podřízené ze svých vlastních chyb. Zatímco Ozzel se rozhodl signál z Hothu ignorovat, s tím, že takový generátor patří spíše pašerákům, Piett upozornil na vysílání lorda Vadera. Vader si byl naopak jistý, že konečně našli co hledali. Nařídil své flotile, aby se vydala do systému Hoth. Ozzel nemohl nic jiného, než následovat jeho rozkazy.
Admirál věřil, že nejlépe povstalce překvapí, pokud se vynoří s flotilou z hyperprostoru velmi blízko šesté planetě soustavy. Když generál Maximilian Veers informoval o této skutečnosti lorda Vadera, který okamžitě rozpoznal Ozzelovu chybu. Příliš brzkým vynořením z hyperprostoru s celou flotilou totiž upozornil povstalce na příchod imperiální armády a rebelové stačili zapnout štít, jenž jim pomohl při evakuaci základny. Orbitální bombardování totiž bylo kvůli němu zbytečné. Navíc bylo jisté, že pozemní akce bude stát impérium hodně ztrát.

Ozzel

A tak, když Ozzel podával hlášení přes obrazovku, Vader ho uškrtil na dálku pomocí Síly dříve, než stačil admirál hlášení dokončit. Na jeho místo jmenoval Vader Ozzelova prvního důstojníka, kapitána Pietta. I přes to, že Impérium bitvu o Hoth nakonec vyhrálo, kvůli Ozzelovým chybám Vaderovi unikl mladý Luke Skywalker i se svými spojenci. Po bitvě byly Ozzelovy ostatky poslány na jeho domovský svět Caridu, kde se mu dostalo čestného pohřbu. V galaxii se díky Imperiální propagandě pak objevila zpráva, že admirál Ozzel zemřel při bombardování Executoru rebelskou planetární obranou.

by Cody & Padme

Zpět na seznam přívrženců galaktického Impéria

© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.