[ Webhosting profitux.cz ]
Oddanost

Originální název: Allegiance
Autor: Timothy Zahn
Obálka: John Van Fleet
Rok vydání: 2007
Vydavatelství: Del Rey
Rok vydání v češtině: 2009
Vydavatelství v česku: Egmont

Oddanost začíná jako skoro každá Zahnova SW knížka. Imperiální hvězdný destruktor tiše klouzá temnotou vesmíru a na jeho můstku do nekonečné černi hledí jeho kapitán. Tentokrát to však není charismatický hrdina, ale nikdo jiný než nechvalně proslulý kapitán Ozzel, stále stejně neschopný, jako byl v službách lorda Vadera (v knize se mimochodem dozvíme, jak se do nich dostal). Ale než sám Ozzel, je zajímavější jednotka stormtrooperů na jeho destruktoru.
Hlavní linka příběhu se bude točit hlavně kolem ní.
Příběh sám začíná asi půl roku po Bitvě o Yavin, v době, kdy se Impérium snaží horlivě zbavovat svých stále hlasitějších odpůrců, kteří se začali po zničení Alderaanu čím dál tím více ozývat. Ale nejen odpůrci Impéria pochybují o správnosti destrukce Alderaanu. O své oddanosti k Impériu začne pochybovat i jedna jednotka stormtrooperů. Když je pak postavena před nelehký úkol, kdy musí popravit několik vesničanů podezřelých ze spolupráce s povstalci, je jejich už tak nahlodaná víra v Impérium natolik otřesena, že jeden z nich, Daric LaRone, se odmítne masakru účastnit, což vyvrcholí hádkou s důstojníkem ISB, jehož Daric v sebeobraně zabije. Následný vývin děje už nikoho nepřekvapí, stormtroopeři nehodlají na trest za zabití důstojníka čekat a urychleně utíkají v raketoplánu ISB pryč, do soustavy Shelsha, kde věří, že se schovají před hněvem svých nadřízených.
Do ní náhodou přilétá i Mara Jade, tehdy teprve začínající svoji kariéru Císařovi ruky, vypátrat imperiální zrádce. A aby bylo v soustavě správně těsno, objevují se tu i povstalečtí hrdinové Luke Skywalker, Leia Organa a Han Solo se svým věrným pomocníkem Žvejkalem.
To však Zahnovi stále bylo málo, a tak v soustavě operuje ještě enormní gang pirátů, své dezertéry tu hledá i kapitán Ozzel, posílený o kontigent všehoschopného kapitána ISB a nakonec na scénu vstoupí sám Lord Vader. No sám, se svým novým hvězdným super destruktorem Exekutor a celou 501. Legií.
Zahn si tedy do knížky nasadil celou plejádu známých postav a obsadil si i svoje vlastní, které vytvořil v minulých knihách. Kromě Mary Jade ( kterou jsme poprvé viděli v Zahnově Thrawnově trilogii) tu potkáme například tehdy pouhého administrátora Disru (Velkomoff Disra z Přízraku minulosti), a už jsem jenom očekával, kdy na scénu v nějaké menší roli přijde takový Talon Karrde či velkoadmirál Thrawn. A upřímně věřím, že s ex-stormtrooperem LaRonem a jeho Rukou odplaty se v nějakém jiném příběhu ještě setkáme.
Ano, Rukou odplaty, tak se stormtroopeři po svém útěku překřtí. Protože i když utekli z imperiální armády, stále jsou imperiální vojáci, již přísahali ochraňovat občany Impéria. A tak jezdí od planety k planetě a konají dobré skutky, a jako správným kladným hrdinům jim to vychází. Ale i na můj vkus to Zahn poněkud přehnal, když nechal v jedné části knihy našich pět stormtrooperů zajmout bandu několika set dobře organizovaných zločinců. Sice stormtrooperský výcvik je tvrdý, ale kdyby byli až takhle dobří, tak povstání nemohlo Impérium nikdy svrhnout. Ale to k Zahnovi svým způsobem patří. Ve všech jeho knížkách hlavní (čti kladní) hrdinové přežívají „téměř vše“, však do světa Star Wars přinesl několik superhrdinů. Od v Síle všemocného C'baotha, přes geniálního stratéga Thrawna, až po nesmrtelnou Maru Jade. A Mara v Oddanosti přímo září a přežívá události hodné hlavního hrdiny z knih Jiřího Kulhánka. Nejen, že dokáže beze šrámu vyváznout ze souboje s Darth Vaderem, ale klidně přežije i orbitální bombardování. Holt Císařovou rukou nemůže být nikdo neschopný.
Ale hlavní je, že příběh má zajímavý děj, nenudí, a i když vyvrcholení zápletky je už pomalu jasné ze 2/3 knížky, tak nás na konci čeká i nějaké to šokující překvapení.
No, nebyla by to přeci knížka od Zahna, kdyby to bylo zklamání. A jím Oddanost doopravdy není.
Sice to není taková bomba jako jeho předešlé knihy, ale potěší a doplňuje universum o spoustu dalších postav a drobností, jež vám udělají radost. Ať to je již zdůvodnění, jak mohli Luke s Hanem tak jednoduše osvobodit Leiu z Hvězdy Smrti, či jak že se mohl někdo tak neschopný jako Ozzel stát admirálem Vaderovy osobní flotily.
Nad čím bych se ještě před koncem chtěl pozastavit, je fakt, že knížka asi neprošla po překladu žádnou revizí. To, že se občas najde nějaký ten překlep či chybějící uvozovka, se dá přežít, ale že bych v poslední době četl knihu, která šla do tisku s přehozenými stránkami, si nějak nevybavuji. A obzvláště to zamrzí u knihy od Egmontu, který na Star Wars pěkně rýžuje a knihy prodává docela předražené. Za to by snad mohl najmout aspoň někoho, kdo by si knihu před vydáním přečetl. Myslím, že by si všiml naprosto každý, že mu najednou u čtení chybí stránka.
A co říci na úplný konec?
Kniha sama o sobě je dobrá, zápletka točící se okolo utíkajících stormtrooperů je zajímavá, vsuvky s Marou také, ovšem co mi přišlo nudné, byly pasáže s Leiou. Byly bez pořádného děje, či nějaké napínavé akce. Asi holt nejsem na to povstalecké politikaření. Ale knize na kráse to neubývá a dají se přežít. Takže neváhejte, za ten kup rozhodně stojí a ať to stihnete do konce roku – v létě již vychází druhý díl a pokud ho Egmont přeloží stejně rychle, jako Oddanost, je tu šance, že přespříští Vánoce se již můžeme pod stromečkem těšit na dalšího Zahna…
PS: A tentokrát je kromě Mary slíbeno, že tam bude i ten Thrawn :)


by Potan


© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.