[ Webhosting profitux.cz ]
Boba Fett: Praktický muž

Originální název: Boba Fett: A Practical Man
Autor: Karen Travissová
Obálka: Steven D. Anderson
Rok vydání: 2006
Vydavatelství: Del Rey

Boba Fett pozvedl blaster a zamířil.
„Můžeš běžet,“ řekl. „Ale akorát zemřeš unavený.“


Takhle začíná novela Boba Fett: Praktický muž, zajímavý příběh z doby před Yuuzhan vongskými válkami. Začíná nevinně, na Coruscantu, při "lovu" Boby Fetta na svoji současnou zakázku, a ani v nejmenším by čtenáře nenapadlo, kam bude příběh směřovat.
Ovšem Boby si ze začátku příliš neužijeme, protože příběh rychle přeskočí a ukáže nám jednu z dalších hlavních postav příběhu, mandaloriánského lovce odměn Gorana Beviina, jenž dostal od neznámého cizince na první pohled nezajímavou zakázku, pouze vraždu dalšího zkorumpovaného politika.
Ten cizinec však nebyl nikdo jiný než Nom Anor, tajný agent a předvoj Yuuzhan vonského impéria, připravujícího se vtrhnout do galaxie.
Aniž by to tušil, svým perfektním plněním zakázek zatáhne Beviin i ostatní mandaloriany na špatnou stranu konfliktu.
Nom Anor, ohromený jeho schopnostmi, zkontaktuje samotného Bobu Fetta a zaplatí si přímo služby mandalora a jeho následovníků. Ani krvavé kredity nesmrdí, což Boba za svoji kariéru poznal již mnohokrát a tak souhlasí. Se svými mandaloriany podniká sabotážní akce proti Nové Republice.
Avšak i svědomí má svoji váhu a jednoho dne je Boba se svými mandaloriany postaven před volbu.
Zůstat věrný svým platícím zaměstnavatelům? A nebo riskovat a postavit se na stranu krvácející galaxii a čelit hněvu zrazených Yuuzhan Vongů?
Jeho volbu vám prozrazovat nebudu, pouze dodám, že bude vykoupena krví.

Příběh jako takový je typicky Travissovský a pero autorky je v něm lehké poznat. V novele není žadné hluché místo, a i potenciálně nudné pasáže, jako čekání Beviina na Noma Anora v kantýně, umí Karen popsat zajímavě a člověk se při nich nenudí.
I když se příběh točí převážně kolem mandalorianů, je prokládán zajímavými vsuvkami v podobě hlášení Noma Anora svým nadřízeným.
Svým zasazením je příběh skvělým prequelem k sérii Nový řád jedi, který právě teď (recenze byla psána 21.9.2010) vydává v češtině nakladatelství Egmont. Příběh tak poskytuje čtenáři pohled do "zákulisí" toho, kdo jsou ti záhadní cizinci, a zároveň odhaluje, že Nom Anor není v galaxii žádný nováček.
Kniha však má svou hodnotu i pro lidi, kteří se o sérii Nový řád jedi či o Vongské války příliš nezajímají. Popisuje totiž některé obyčeje a zvyky mandalorianů pod vedením Boby Fetta. To byl možná i její hlavní účel, dodat čtenářům nějaké úvodní informace o nich, a připravit ho tak na sérii Legacy of the Force, kde se objevují a hrají zde jednu z hlavních rolí. Postavy mandalorianů, kteří se v Praktickém muži poprvé objeví, jsou pořádně rozvedeny až v dané sérii. Doufejme, že jednou se dočkáme lokalizace do češtiny i jí.
Zájemci o Praktického muže se však angličtiny bát nemusí, Shred Naki jej přeložil do češtiny a knihu si můžete stáhnout přímo tady z OSW v extra sekci Knihy.
Novelu jako takovou můžu za sebe pouze doporučit, je rychlá a čtivá, a v mnoha ohledech poučná.
Škoda, že už si další takové knížky od Karen Travissové díky TCW nepřečteme...


by Potan


© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.