[ Webhosting profitux.cz ]
Rytíři Staré republiky

kotor
Originální název: Star Wars – Knights of the Old Republic
Žánr: RPG
Rok vydání: 2003
Hardware požadavky:
Minimální:
CPU 1000 MHz, Windows XP/2000/98, 256 MB RAM, 22 MB grafická karta.
Výrobce: Bioware
Vydavatel: Lucas Art

‚‚4 000 let před bitvou u Yavinu IV. Zlatý věk Republiky. Řády Jediů i Sithů čítají stovky členů. V tomto období zuří válka mezi Sithským Impériem a Republikou. Hrdinové Mandalorianských válek, Revan & Malak, odešli do Neznámých oblastí. Všichni si mysleli, že jsou mrtví. Nebyla to však pravda. Když se znovu objevili v Republice, tak ne jako hrdinové, ale jako dobyvatelé, a ihned zahájili útok. Republika je nyní na pokraji zhroucení a nad planetou Taris právě probíhá bitva mezi Republikovou a Sithskou flotilou.‘‘


O hře:
Star Wars - Knights of the Old Republic je hra, která vás chytne a nepustí. Hned ze začátku si můžete vybrat, upravit i pojmenovat svůj charakter. Na výběr máte ze tří skupin, a to sice: voják, zvěd a pašerák. Mě osobně se nejlépe osvědčil zvěd a později ve hře výběr Jedi Consulara. Samozřejmě, že záleží na vás, koho si vyberete, ale mě tato kombinace přišla nejlepší. Takže, jakmile máte vyřízeny všechny potřebné věci, zahájíte hru a začínáme...

Trénink na lodi, a následná záchrana:
Probouzíte se na lodi Endar Spire, která je pod útokem sithů. Vzápětí k vám přiběhne Trask a řekne vám vše důležité. Celá hra na Endar Spire je spíš taková výuková, naučíte se ovládat svou postavu, jak fungují věci a podobně.
První dlouhá pasáž začíná na planetě Taris, nad níž se odehrála bitva. Probouzíte se v prázdném bytě, s prvním členem vaší party, vojákem republiky Carthem. Ten vás zasvětí do situace nejen na Tarisu, ale v celé galaxii. Darth Malak, jenž se po smrti svého mistra, Dartha Revana stal novým temným lordem ze Sithu chce dobýt Republiku. Vaším úkolem na Tarisu je najít a zachránit rytířku jedi Bastilu, která je pro Republiku se svou schopností bitevní meditace poslední nadějí na záchranu.
Taris byl kdysi centrem galaxie, nyní je to však jen zapomenuté město, občas je taktéž nazýván jako Coruscant Vnějšího pásu. Na planetu je vyhlášena blokáda, takže nikdo nesmí odletět. Na planetě najdete tedy pestrou směsici jak lidí, tak i cestovatelů z různých ras. Jak postupujete ve hře na Tarisu, postupně se k vám přidají další vaší ‚‚přátelé‘‘, se kterými budete prožívat svá dobrodružství. Jakmile však splníte hlavní quest, zachránit Bastilu, odstartuje se závěr hry na Tarisu, a sice ukradnout loď a dostat se z planety. Vše se vám podaří a vy si vzápětí užijete první minihru, kterých je ve hře požehnaně. Po skončení této minihry odcestujete na Dantooine a zde pokračuje vaše dobrodružství.

Dantooine, Kashyyk, Tatooine, Manaan a další:
Na Dantooine se vám dostane základního jedijského výcviku a nakonec jste přijati do Řádu Jedi. Zde na Dantooine se k vám může přidat další člen vaší party, a to Juhani. Ale na tom, zda se k vám připojí či ne, záleží čistě jen na vás - podle toho, jakou cestou se vydáte, zda padoucha nebo hrdiny. Poté se s Bastilou ještě vydáte do starobylých ruin, kde se dozvíte, co je vlastně vaším hlavním úkolem. Potom už můžete odletět z Dantooine. Kam, to závisí čistě na hráči, neboť má svobodnou možnost vydat se na kteroukoliv ze čtyř planet, na nichž se nacházejí střípky hvězdné mapy, vedoucí až k tajemné Star Forge.
Během putování vás budou pronásledovat Malakovi sithi a špehové. Prvního, obávaného lovce odměn, potkáte hned po nalezení první hvězdné mapy. V mém případě to bylo na Korribanu. Na třetí planetě, kterou navštívíte, se setkáte s učedníkem Dartha Malaka – Darthem Bandonem. Po nalezení třetí (s mapou z Dantooine čtvrté) hvězdné mapy se hra zlomí. Temný pán si vás najde a zajme. Po tom, co se vám podaří uniknout z jeho spárů, se vydáte najít poslední střípek mapy a můžete odletět na Star Forge. Na konci hry si musíte vybrat, ke které straně Síly se přidáte. Ať už si vyberete jednu či druhou, následuje souboj s temným pánem, po jeho porážce pak závěrečné video, zakončené titulky stejnými jako ve filmových Star Wars.

Grafika a zvuk:
Celá hrá má opravdu povedenou grafiku a zvuk je taktéž velmi dobrý. Mluvené hlasy postav jsou velmi příjemné. Zvukové efekty blasteru, světelného meče nebo jen přírodních zvuků jsou opravdu úchvatné. Dobře vymodelované obličeje i následná změna na temnou/ světlou stranu je rovněž zajímavá. Zkrátka řečeno, po grafické a zvukové stránce nemám žádné výhrady.

Úkoly, minihry:
Velké množství různorodých úkolů je velice zajímavé, neboť za každý splněný úkol získáváte zkušenosti a body světlé/ temné strany. Během celé hry se na vás budou úkoly takřka sypat. Splnit je všechny, to je velmi těžký úkol, ale není nezvladatelný. Například bude mít za úkol najít ztraceného droida či získat data ze sithské základny. Zkrátka a dobře, o úkoly tam nikdy nebude nouze.
Dalším takovým plus jsou minihry, jako jsou vesmírné bitvy nebo závody kluzáků na planetách, kde můžete získávat prestiž a kredity. Co se v takovýchto minihrách dělá?? Tak u prvně jmenované se posadíte k dělu vaší lodi a vaším úkolem je sestřelit pronásledující sikhské stíhače. Závody kluzáků… Už jen sám název vypovídá, o co se bude jednat, přesto si to však trochu přiblížíme. Každá planeta má rozdílnou trasu, na níž jsou umístěny rozličné překážky, které vás zbržďují, ale taktéž plošinky, které vás zrychlí. Závodí se na čas. Čas je určen podle času vašeho soupeře a vaším úkolem je mít čas lepší. Když se vám to podaří, postupujete do dalšího kola, a takhle ještě jednou, až jste ve finále. Když vyhrajete, dostanete kredity a dobrý pocit ze hry.

Závěr:
Skvělé RPG z prostředí Star Wars, které se opravdu vyvedlo. Jak se zdá, v čem má prsty BioWare, tak to není ke škodě. Celá hra vyjde na 30-35 hodin čistého herního času. Dlouho jsem uvažoval, jaké hodnocení dát této hře, ale nakonec je můj verdikt tento: 9,5/10.

by Ultimate s pomocí Padme


© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.