[ Webhosting profitux.cz ]
Tauntauni
Tauntaun
Tauntauni byli geneticky podobní Kybuckům a představovali kombinaci tradičně plazích rysů, jako je například nedostatek mléčných žláz a šupinatá pokožka. Byli horkokrevní a měli velice hustou srst, barvy se pohybovaly od šedé až po bílou. Mladí tauntauni měli zase vlastnosti savců. Známé poddruhu jsou Tauntaun ledovcový, Tauntaun šupinatý, Tauntaun šplhavý a Tauntaun obrovský.
Tauntaun má k dispozici četné evoluční přizpůsobení chladnému prostředí Hothu. Tyto přizpůsobení zahrnují například široké tlapy na běhání napříč ledovými pláněmi, otočné uši, zásoby tuku, komůrkové plíce, dvojité nozdry a zažívací systém, který vylučuje odpad v podobě olejů přes kožní póry - proto vydávají zřetelný zápach. Han Solo komentoval tuto vůni poté, co rozřízl břicho svého nedávno zesnulého Tauntauna, aby zachránil Luka Skywalkera.
Větší dvojice nozder byla používána při zvýšené fyzické námaze, aby se tělo lépe okysličilo. Vleže ve spánku se větší dvojice nozder zaklapla membránou, aby se dovnitř nedostal sníh, a druhá dvojice převzala dýchání. Měli svalnatý ocas pro udržení rovnováhy a velké drápy na končetinách. Jejich nohy měly rozevřené prsty, aby fungovaly jako přírodní sněžnice. Nejdůležitějším rysem fyziologie tauntaunů byla jejich unikátní směs krve, jež byla odolná vůči chladnému větru a chránila jejich orgány před mrazem.
I přes tyto přizpůsobení hledali tauntauni úkryt na noc, aby se uchránili před extrémními nočními teplotami Hothu. Pokud neměli úkryt k dispozici, využívali svých vyvinutých schopností přezimovat při nízké noční teplotě. Některé druhy tauntaunů i umrzly, pokud se probudily po západu slunce. Když nejedli houby, které rostly pod vrstvou sněhu, a lišejníky, které se daly nalézt v jinovatce, živili se všežraví tauntauni i prasaty a ostatní menší zvěří žijící na Hothu.
Tauntauni žili ve stádech o dvaceti až třiceti kusech a shromažďovali se kolem vůdčí samice. Souboje pomocí rohů byly běžné u samců i u samic, které doufaly, že zvýší svoje postavení ve smečce. Tauntauní samice mohla porodit dvě mláďata dvakrát do roka (rok na Hothu).
Tauntauni mají tendenci být nevrlí, což je přirozený výsledek na vývoj v tomto nehostinném podnebí. Zvláštní formu útoku mezi samicemi a některými samci během páření bylo pliváni po soupeři. Tauntaun dokázal plivnout protivníkovi do očí s překvapující přesností. Zatímco jejich smradlavé sliny nejsou v žádném případě smrtelné, je docela nepohodlné mít jakoukoliv kapalinu v blízkosti očí během vánice na Hothu.


Tauntaun obrovský

Tauntaun obrovský
Tauntaun obrovský (nebo také jen tauntaun, vzhledem k jejich množství) byl největším poddruhem tauntauna na Hothu. Mnohdy dorůstali 8 a půl metrů a délky 15 metrů.
Dospělý jedinec nemá žádného přirozeného nepřítele, kromě obávaných Wamp. Sami jsou všežravci, a dost tvrdohlavá stvoření, ale na hlídkování pro základnu Echo rebelské aliance byli ideální, zvlášť když v mrazivém podnebí Hothu zprvu nefungovaly průzkumné kluzáky. Aby mohli rebelové snadno vlákat stádo tauntaunů do základny a ochočit si je, pověřili desátníka Vyna Rolada zkrocením a odvlečením alfa samice stáda do základny. Několik Tauntaunů bylo odvezeno na pól Coruscantu jako dopravní prostředek pro hlídkování.

Výskyt: Hoth
Výška: 2,5 metru
Délka: 4,6 metruTauntaun ledovcový

Tauntaun ledovcový
Tauntaun ledovcový byl vytáhlý druh, který obýval planetu Hoth. Obývá údolí a ledové jeskyně. Byl menší a méně chlupatý než jeho větší bratranec Tauntaun obecný (nebo též obrovský). Poddruh žijící v ledovcích bylo lehké poznat podle jeho pronikavého a vtipného pištění, stejně jako dle jeho kratších rohů a delšího čenichu.

Výskyt: HothTauntaun šplhavý

Tauntaun šplhavý
Tenhle tauntaun byl poddruh tauntauna, který vznikl na planetě Hoth. Známý jako nejmenší svého druhu, měl dva rohy vzhůru zakřivené, aby se setkaly těsně nad vrcholem hlavy. Své široké tlapy měl posety velkými drápy, aby vylezl na ledovce a do jeskyní. Přežíval na dietě lišejníků a mechu.

Výskyt: HothTauntaun šupinatý

Tato neobvyklá varianta byla holá, bez ohledu na evidentní nutnost kožešiny v drsném chladu Hothu. Tauntauni šupinatí žili v malých skupinách pod povrchem, v blízkosti horkých pramenů a geotermálních průduchů. Tento druh spotřeboval v každodenním životě málo energie, aby mohl snadno ušetřit své tělesné teplo a aby neumrzl. Tyto unikátní vlastnosti byly hlavním důvodem zvýšeného zájmů vědců, a to ze dvou hlavních důvodu: za prvé, studie nemusela být vedena na povrchu Hothu, za druhé byl Tauntaun šupinatý neuvěřitelným příkladem šetření tělesné energie.

Výskyt: Hothby Padme & Dumby

Zpět na seznam bytostí

© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.