[ Webhosting profitux.cz ]
Bitva o Ithor

Datum: 25.3 ABY
Strany: Nová Republika, Imperiální Pozůstatek, Nový Řád Jedi / Yuuzhan Vongové
Výsledek: Zničení flotily Yuuzhan Vongů, zdevastování Ithoru

Bitva o Ithor byla jedna z nejdůležitějších bitev na počátku války s Yuuzhan Vongy. Tato bitva měla rozhodnout o směru, jakým se bude válka s Yuuzhan Vongy odvíjet. Novorepublikový admirál Traest Kre´fey, s pomocí imperiálního admirála Gilada Pallaeona, shromáždil na obranu Ithoru úctyhodnou sílu, která se zcela rovnala útočné síle Yuuzhan Vongů.
Když bitva začala, obě flotily po sobě začaly střílet vším, co měly. Mezitím se vongské výsadkové lodě snažily obsadit planetu a obytné lodě, kde už na ně byli připraveni vojáci a jediové.
Bitva neprobíhala přesně podle plánů - taktika, kterou používali piloti proti dovin basalům koralskipperů na větší lodě nefungovala. Až po čase admirál Kre´fey zjistil, že stačí zvýšit sílu střel a vongské dovin basaly, které protivníkovým nízkoenergetickým střelám nastavovaly slabé gravitační anomálie, byly najednou proti silnějším střelám naprosto bezradné. Tímto okamžikem se bitva začala odvíjet ku prospěchu Republiky.
Yuuzhan Vongský velitel Shedao Shai vedl osobně výsadek na Ithoru a padl do léčky Republiky, když zaútočil na narychlo postavený objekt, pod kterým byly umístěny nálože. Corran Horn mezitím vedl přepadové komando jediů, které dobylo vongské velící centrum za účelem získat villipa, pomocí něhož se chtěl Corran domluvit na souboji mezi ním a Shedao Shaiem. Souboj měl rozhodnout o osudu Ithoru.


Corran Horn se s Shedao Shaiem dohodl, že se utkají za standartní týden při úplňku. Do té doby bylo vyhlášeno příměří, které umožnilo Republice i Impériu zavolat posily. Souboj proběhl podle dohody a Corran, ačkoliv Shedao Shaie porazil, utrpěl těžká zranění. Dohoda zněla, že pokud Corran zvítězí, Ithor zůstane Republice. Nový velitel Deing Lian však dohodu porušil a nechal vypustit do ovzduší Ithoru biologickou látku, která zničila všechen život na planetě. Když si Republika uvědomila, co se stalo, okamžitě pomocí interdikčního křižníku vytvořila gravitační studnu, která znemožňovala Yuuzhan Vongům utéct a následně zničila vongskou flotilu.


Ztráty:
 • Nová Republika a Jediové:
  • rytířka jedi Daeshara'cor †
   pilotka eskardy Rogue Anni Capstan †
   zdevastovaný povrch Ithoru

 • Yuuzhan Vongové:
  • Shedao Shai †
   Deign Lian †
   vlajaková lod flotily Věčné utrpení

by Vegi

Zpět na seznam bitev

© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.