[ Webhosting profitux.cz ]
Druhá bitva o Bothawui

Datum: 3 671 BBY
Strany:Sithské Impérium / Galaktická republika
Výsledek: Remíza, tisíce mrtvých na obou stranách, obnova bojového ducha Republiky, Císař si uvědomuje nutnost získat další spojence .

Bitva o Bothawui byla jednou z nejdůležitějích bitev Velké galaktické války mezi Sithským Impériem a Galaktickou Republikou.
Bothawui byla prvním pokusem Impéria o proniknutí do vnitřního okraje. Jejich první pokus skončil ještě na orbitě, kde byly sithské lodě zahány republikovou flotilou.
Impérium si ovšem porážku nehodlalo nechat líbit a imperiální síly z celého okolí se přemístily směrem k Bothawui.


plympto

Boj
Bothawui však bylo bráněno silným štítovým generátorem. Republika, vědoma si jeho důležitosti, vybrala k jeho chránění 4000 vojáků a osm desítek nejlepších jediů, jež měla k dispozici, pod vedením mistra jediho Beltha Allusise.
Proti jejich pozicím Impérium poslalo 50 000 vojáků, ovšem nepočítali s odhodlaností a oběťmi obránců.
Za každého zabitého republikového vojáka padlo deset sithských. Imperiální důstojníci, spoléhající se na frontální útok, který obránce smete, si museli povolat posily. Proti nim již nemohla už tak roztříštěná a přečíslená obrana obstát.
Poslední vojáci a jediové se shromáždili kolem mistra Allusise na svůj poslední boj.
Jejich udatnost pak udělala dojem na velitele útoku, velkomoffa Zellose, který jim nabídl, že ušetří jejich životy, pokud se vzdají.
Jediové a vojáci, vědomí si svých povinností, odmítli. A tak když byli do jednoho v bitvě zabiti, vykoupili tak alespoň Bothawuii dostatek času. Impérium, jež dobýváním planety ztratilo moc času, se muselo stáhnout dříve, než by dorazily republikové posily.
Bitva tak skončila remízou.


plympto


Důsledky
Poslední vzdor obránců jim vysloužil po celé republice přezdívky "Hrdinové od Bothawui" a jejich příklad inspiroval mnohé republikové vojáky a stejně tak i velitele k tomu, aby přehodnotili strategie, jež tak nakonec vedly k zastavení postupu Impéria.
Nezřídka se proto bitva označuje za přelom ve válce.
Ale i Sithské Impérium se z bitvy poučilo. Uvědomilo si, že invaze nebude tak jednoduchá, a začalo hledat nové spojence.
Jedním z nich se pak stali i mandaloriané.


Ztráty:
  • Republika a Jediové::
    • Mistr jedi Belth Allusis †
    • 84 rytířů jedi
  • Sithské Imperium:
    • Přes 40 000 vojáků, včetně členů Sithské gardy

by Potan

Zpět na seznam bitev

© Stopa & Potan 2008-2016, všechna práva vyhrazena.
©Star Wars je majetkem ©Disney
Obsah webu je zakázáno kopírovat bez souhlasu autora
Stránka je optimalizována pro prohlížeče Mozilla Firefox a Opera.